Posledná sekunda v živote.

Autor: Marek Balko | 2.12.2014 o 22:12 | Karma článku: 6,72 | Prečítané:  1418x

Istý človek, ktorého dobre poznám bol veľmi blízko vlastnej smrti. Ako sám vraví prežil svoju poslednú chvíľu na tomto svete. Mala trvať menej ako jedinú sekundu, počas ktorej počul svoj vlastný hlas modliť sa nasledovnú modlitbu:

„Obraciam sa k Bohu. Práve teraz je ten fragment okamžiku, keď som si istý, že ma počuje. Možno ma už aj vidí a jeho žiara ma osvetľuje najjasnejším svetlom, ktoré je všade vôkol mňa. Akékoľvek  dimenzie, ktoré som doteraz poznal  prestali existovať. Ja sám som prestal existovať. Zostáva mi jediný trieštivý zlomok sekundy vykričať zo seba posledný pocit, ktorý  ma viaže k tomuto životu.

Bože, ochraňuj a žehnaj moje deti, ktoré nikdy nepochopia prečo som odišiel.  Môj obraz, ktorý si budú uchovávať v pamäti sa  postupom času viac a viac vzdiali od podobizne otca na fotografiách, ktoré im po mne zostanú. Nikdy už nebudú schopné zažiť pocit istoty a bezpečia, ktorý som im s láskou dal a potom tak kruto ukradol. Po všetky dni života zostane  ich dlaň prázdna a nedokážu sa  zbaviť neidentifikovateľného strachu. Hoci raz dospejú, nikdy nenájdu odpoveď na otázku „prečo?“.

Bože, ochraňuj a žehnaj moju  manželku, ktorá mi nikdy neodpustí, že som odišiel. Jej úsmev už nikdy nebude bez skrytej horkosti a smútku. Naopak, jej plač bude hlasitý a väčšmi žalostnejší ako keď,  plakávala po mojom boku. Ach ja nešťastník, rozmiesil som ju ako modelársku hlinu, do ktorej som počas  manželstva vtláčal jemné kontúry milosti  a šťastia. Až napokon s láskou stvorená socha ožila v jej dokonalej kráse. Zároveň sa však stala veľmi zraniteľnou a tým, že som ju navždy opustil,  zostane odsúdená žízniť v k ukrutných bolestiach strachu a opustenosti až do jej posledných chvíľ.

Bože, ochraňuj a žehnaj mojich rodičov, ktorí už nikdy nenájdu zmysel a silu ďalej žiť. Vždy som tušil, no zároveň si nepripúšťal,  že práve ja som tým ich zmyslom a prepotrebnou silou života. Až som zrazu odišiel bez toho, že by som im povedal, čo bude s nimi ďalej. Ich jedinou túžbou sa stane ich vlastný koniec. Bude však prichádzať  veľmi pomaly, hoci si budú želať pravý opak.

Bože, ochraňuj a žehnaj mojich priateľov.  Najmä tých, ktorých bude naveky sužovať pocit nevypovedaného. Naše priateľstvá sa z pokrvných bratstiev z detských čias zmenili na monotónnu realitu života. Jedného dňa  sme  pripustili, že na kamarátstva už nezostáva čas.  Opustili sme detstvo, ktoré jediné je rajom pravých kamarátstiev. Stále nám však zostávala možnosť obnoviť staré pokrvné bratstvá aspoň tým, že povieme jeden druhému „prepáč“ , „ďakujem“ alebo čokoľvek, čo by bolo treba povedať. Ja som však zrazu odišiel do úplne inej dimenzie, kam za mnou ani kamaráti nemôžu. Kiež by  ubúdalo zúfalých výčitiek vášho vnútra, ktoré nebude dlho schopné pripustiť, že je už na čokoľvek definitívne neskoro.

Bože, ochraňuj a žehnaj všetkých ľudí, ktorých som sa v živote nejako dotkol, hoci ich aj nepoznám. Čokoľvek zo mňa, čo  kedy prijali, vedome či nevedome, nech sa stane ich ponaučením a požehnaním. Bože, osobitne ochraňuj a žehnaj všetkých ľudí, ktorým som v živote akokoľvek ublížil. Čo by som za to dal, keby som mohol vrátiť chvíle posadnutého konania, keď som neľútostne dvíhal voči  nim svoju ruku alebo svoj hlas. Teraz, keď mi zostáva posledný výkrik, aspoň vás všetkých  spätne prosím o odpustenie. Kiež by sa vám okamžite zacelili rany, ktoré som vám spôsobil.

Bože, ochraňuj a žehnaj všetkých slabých a trpiacich. Či už sú to chorí, bezmocní, ponižovaní alebo utláčaní. Za môjho života ani jeden z nich neprešiel okolo mňa bez povšimnutia a za každého jedného z nich som sa modlil a prosil Boha o pomoc. Teraz však odchádzam a nechávam ich tu napospas bez môjho orodovania. Och, moji úbohí chránenci, kiež by ste boli silní a nezlomní a kiež by ste tým dokázali raz a na vždy zastaviť  beznádej mnohých.

Ja osobne si tento text čítam veľmi často. Som totiž bytostne  presvedčený, že je to „Modlitba živých“. Všetkých tých, ktorí túžia žiť lepšie skôr, ako nadíde ich posledná sekunda v živote.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?